Filmat më të mirë të vitit 2018

 

Viti 2018 ishte një vit i mrekullueshëm në kinematografinë botërore.

Filma të shumtë dominuan kinematë anë e mbanë botës, e po ashtu edhe kinematë në vendin tonë, më saktësisht kinemanë Cineplexx.

Filmat që dominuan ishin kryesisht ata fantastiko-shkencorë, ndërsa shumë prej tyre u vlerësuan nga IMDB dhe “box office” amerikan.

Më poshtë lista e 10 filmave më të mrië të vitit

1. 12 Strong

12 Strong shpalos rrëfimin e ekipit të parë të forcave speciale që zbarkuan në Afganistan pas 11 shtatorit. Nën lidershipin e kapitenit të ri, ekip duhet të punojë me lordin afgan të luftës për të rrëzuar talibanët.

Regjisor: Nicolai Fuglsig
Yjet: Chris Hemsworth, Michael Shannon, Michael Pena, Navid Nagahban
Vlerësimi në IMDB: 6.6

2. Maze Runner: The Death Cure

Heroi i ri Thomas fillon misionin për të gjetur ilaçin për sëmundjen vdekje prurëse “The Flare”.

Regjisor: Wes Ball
Yjet: Dylan O’Brien, Ki Hong Lee, Kaya Scodelario, Thomas Brodie-Sangster.
Vlerësimi në IMDB: 6.3

3. Black Panther

T’Challa, trashëgimtari i mbretërisë së avansuar, por të fshehur Ëakanda, duhet që të shkojë përpara që të udhëheqë njerëzit e tij drejt një të ardhme të re dhe duhet të konfrontohet me një sfidues të së kaluarës së vendit të tij.

Regjisor: Ryan Coogler
Yjet: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o, Danai Gurira.
Vlerësimi në IMDB: 7.4

4. The 15:17 to Paris

Amerikanët zbulojnë një komplot terrorist në një tren që shkon në Paris.

Regjisor: Clint Eastwood
Yjet: Alek Skarlatos, Anthony Sadler, Spencer Stone, Ray Corasani.
Vlerësimi në IMDB: 5.2.

5. Annihiliation

Një biolog regjistrohet për një ekspeditë të rezikshme dhe sekrete në një zonë misterioze ku ligjet e natyrës nuk zbatohen.

Regjisor: Alex Garland
Yjet: Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson, Benedict Ëong.
Vlerësimi në IMDB: 6.9

6. A Wrinkle in Time

Pas zhdukjes së babait shkenctar, tri specie të çuditshme dërgojnë Meg, vëllain e saj dhe shokun e saj në gjithësi për të gjetur atë.

Regjisor: Ava Duvernay
Yjet: Storm Reid, Oprah Winfrey, Reese Witherspoon, Mindy Kaling.
Vlerësimi në IMDB: 4.2.

7. Tomb Raider

Lara Croft, një vajzë e fuqishme e pavarur në mision avanturesk duhet ta shtyjë veten përtej kufinjve kur e gjen ishullin ku u zhduk babai i saj.

Regjisor: Roar Uthaug
Yjet: Alicia Vikander, Dominic Ëest, Ëalton Goggins, Daniel Ëu.
Vlerësimi në IMDB: 6.4.

8. Pacific Rim: Uprising

Jake Pentecost, djali i Stacker Pentecost ribashkohet me mako morin për të udhëhequr gjeneratën e re të pilotëve Jaeger, përfshirë rivalin Lambert dhe një haker 15 vjeçar, Amara, ndaj rrezikut Kaiju.

Regjisor: Steven S. DeKnight
Yjet: John Boyega, Scott Eastwood, Cailee Spaeny, Burn Gorman.
Vlerësimi në IMDB: 5.6.

9. Ready Player One

Kreatori virtual sfidon përdoruesit e Oasis për të gjetur vezën e tij të pashkëve, e që atij që e gjen ja jep krejt pasurinë.

Regjisor: Steven Spielberg
Yjet: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn, Lena Ëaithe.
Vlerësimi në IMDB: 7.5.

10. Avengers: Infinity War

The Avengers dhe aleatët e tyer duhet që të sakrifikojnë gjithçka në tentim për të mpsohtur Thanos të fuqishëm para se rrufeja e tij e shkatërrimit të shkatërrojë e t’i japë fund universit.

Regjisorët: Anthony Russo, Joe Russo
Yjet: Robert Downey Jr, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans.
Vlerësimi në IMDB: 8.5