Ishte e mrekullueshme në skenë, por jashtë saj përjetoi dhunë të rëndë: Historia e dhimbshme e Tina Turnerit

 

Përkundër të gjitha katastrofave të mundshme, Tina Turner mbeti e fortë dhe trimëreshë.

Ajo u bë e njohur me emrin Tina Turner, dhe ka lindur si Anna Mae Bullock, më 26 nëntor 1939 në një komunitet të vogël rural Natbush, në Tennessee. Ajo ishte fëmija i dytë i Zelma Priscillas, punëtores së fabrikës dhe Floyd Richard Bullock, një prift Baptist. Pas Luftës së Dytë Botërore, familja u transferua në qytetin e Noxvilles, ku punonin në mbrojtje të luftës. Këtu, Ana fitoi përvojën e parë të këndimit në Kishën Baptiste të Spring Hill.

Kur ajo ishte 11-vjeçare, prindërit e saj u shkurorëzuan dhe Zelma u zhvendos në St Louis për të shpëtuar nga vështirësitë dhe dhuna në familje, e cila për vite të tëra ka vuajtur nga burri i saj, Floyd.

Dy vjet më vonë, Floyd u martua përsëri, la fëmijët dhe u zhvendos në Detroit. Ana dhe motra e saj Eileen pranuan që të rriten nga motra e nënës, Brownsville. Tina më vonë në kujtimet e saj ka deklaruar se për shkak të fëmijërisë së vështirë dhe mënyrës në të cilën prindërit e lanë shpesh si fëmijë të padëshiruar, ka humbur ndjenjat familjare.

Pas vdekjes së tezes së saj, Ana dhe motra gjashtëmbëdhjetë vjeçare shkuan në St. Louis me nënën e saj. Pas diplomimit në vitin 1958, ajo filloi të punonte në spital si punëtor ndihmëse, duke shpresuar që të bëhej infermiere. Gjatë kësaj kohe, ajo dhe motra e saj filluan të marrin pjesë në klubet e natës në qytetin ku yllit të ardhshëm iu hapen dyert e suksesit dhe famës, por e cila i ka sjellë vuajtje të mëdha. Edhe pse ajo nuk ishte i impresionuar me pamjen e tij, Ana është hipnotizuar shumë nga talenti i një këngëtari i “The Kings of Rhythym”, Ike Turner, i cili ka qenë një mysafir i shpeshtë në performancat e tyre në klubet në St Louis.

Duke vënë në dukje se Ike dhe anëtarët e bendit gjatë shfaqjeve kanë zgjedhur vajzat nga publiku dhe i ftuan ata në skenë për të kënduar, Anna dëshironte të këndonte solo. Pra, një mbrëmje në klubin e famshëm në Manhattan Club në St Louis, bateristi i grupit “The King of Rhythym”, Gene Washington, iu afrua në tryezë, ku ishte ulur Anna me motrën e saj dhe u dha atyre mikrofonin. Gjersa Eileen hezitoi, Anna pranoi ofertën dhe këndoi, duke mos e kuptuar se ishte hapi i saj i madh drejt botës së muzikës. Fillimisht ishte skeptike, pas një performance të shkëlqyer të një prej këngëve B. B. King, Turner fton Annën që t’i bashkohet bendit të tyre, kështu që në moshën tetëmbëdhjetë vjeçare u bë këngëtare mbështetëse e bendit të Ike Turnerit.

Në të njëjtën kohë, në vitin 1958, pas skandalit me saksofonisti Raymond Hilom, një prej muzikantëve të grupi bëhet prindër i fëmijës së parë. Nëna nuk pranoi faktin e vajzë e kishte shtatzënë në moshë kaq të re, e përzuri nga shtëpia dhe u largua me djalin e saj, Craigin. Pas një kohe shumë të shkurtër, ajo u bë yll kryesor dhe vokal i parë i një grupi shumë të njohur në atë kohë. Ike dhe Anna së bashku bëjnë një sukses të rëndësishëm edhe si interpretues me paraqitjet e mira skenike dhe televizive, fitojnë popullaritet në të gjithë botën. Së bashku ata regjistruan një numër të madh këngësh, shumë prej të cilave u gjetën në krye të top listave.

Pavarësisht një bashkëpunimi të suksesshëm profesional, marrëdhënia midis Anan sdhe Ikes filloi të merrte përmasa të tjera. Pas dy vjetësh, dyshja vendosi të martohet dhe së shpejti u bënë prindër të Ronaldit, i cili ishte fëmija i tretë i Ikes, pasi që nga martesa e mëparshme kishte dy djem – Michaelin dhe Ike Juniorin. Në atë kohë, ai sugjeron që Anna të ndryshojë emrin në Tina, që kujtonte emrin e yllit të tij të preferuar televiziv, Shine. Si një arsye për këtë, Ike përmendi frikën e saj se ajo do të shpëtojë dhe do të vazhdojë karrierën solo me emrin Little Anna që e kishte bëri të famshme. Nën emrin e Ikes dhe Tina Turner bëhet muzikante shumë e njohur, por kur filluan të punonin me producentin Phil Spector, ndryshuar zhanrin e tyre muzikor në Pop/Soul.

Në mesin e viteve shtatëdhjeta suksesi dhe sjellja e ashpër filluan të ndikojnë në marrëdhëniet midis çiftit të famshëm. Lidhja ishte në pikën minimale dhe urrejtja e Ikes ndaj bashkëshortes u bë publike dhe kishte sulme më të shpeshta shkaku i alkoolit dhe kokainës. Gjersa publikisht ishin të lumtur, ajo pësoi dhunë të rëndë fizike në jetë private.

Një natë, gjatë një turneu të përbashkët në Dallas, Ike e rrahu këngëtaren sa që e mbuloi tërësisht në gjak. E torturuar dhe e rrahur, mbuloi plagët duke vënë edhe syze iku nga shtëpia, ku kishte vetëm 36 cent në xhep. Ajo gjeti strehim në një motel aty pranë dhe më pas me ndihmën e një avokati dhe miqve u zhvendos për të jetuar në Los Angeles.

Më në fund, ajo gjeti forcën për ta akuzuar rreth abuzimeve fizike dhe se ra në gjendje të vështirë psikologjike, sa që u përpoq të bëjë vetëvrasje duke gëlltitur 50 tableta të Valiumit.

Në vitin 1985, në një ndejë të një shtëpie botuese të librave u takua me burrin e saj aktual, producentin e muzikës gjermane, Ervin Bahaitin, me të cilin një vit më vonë filloi një lidhje emocionale dhe më pas u martuan në vitin 2013.

Kur ishte gjashtëdhjetë vjeçare, Tina njoftoi se turneu i ardhshëm do të ishte i fundit. Ajo vendosi të dalë në pension dhe të gëzojë një jetë paqësore me partnerin e saj të vjetër, Erwin Bach.

Në të njëjtin vit, ajo mbeti pa nënën me të cilën kurrë nuk arriti të zbuste marrëdhëniet. Ish-burri i Tinas, Ike ka vuajtur gjatë nga sëmundjet e sistemit kardiovaskular dhe pas konsumimit të tepërt të kokainës vdiq në vitin 2007.

Ndryshe, në korrik të këtij viti, djali 59-vjeçar i Tinas bëri vetëvrasje duke shtënë me armë zjarri në kokë. /Telegrafi/