Njerëzit e famshëm që pranuan publikisht se vuajnë nga HIV/AIDS: Nga Freddie Mercury tek Charlie Sheen

 
 

HIV është virusi i cili dobëson sistemin imunitar të një individi, duke shkatërruar qelizën CD4, gjersa ende nuk është gjetur shërimi për të.

HIV/AIDS për momentin është i menaxhueshëm me terapinë antiretrovirale.

Disa nga personalitete të famshme janë duke luftuar në mënyrë aktive me këtë sëmundje, ndërsa të tjerët, për fat të keq, i janë nënshtruar pasojave të tij.

Telegrafi ju sjell disa prej figurave qendrore të botës së të shoubizit dhe sportit që janë prekur nga kjo sëmundje.

Freddie Mercury

Ai ishte ndër njerëzit e parë të njohur që pranoni se vuan nga sëmundja e SIDA-s.

Mercury është ylli i parë në botë, i cili është njohur publikisht se ka vdekur nga efekti i HIV/AIDS.

Ai vdiq nga inflamacion i mushkërive të shkaktuara nga AIDS-i në vitin 1991. Ai ishte vetëm 45-vjeçar. Artisti i ndjerë zbuloi se 24 orë para vdekjes se vuante nga AIDS.

Rok Hadson

Ai konsiderohet si një nga aktorët më të mirë të të gjitha kohërave. Dihej se ishte homoseksual, por kurrë nuk e pranoi atë në publik. Artisti njoftoi se kishte AIDS në vitin 1985 dhe vdiq vetëm tre muaj më vonë.

Anthony Perkins

Ai është më i njohur për rolin në Psycho, edhe pse më parë kishte nominuar në Oscar dhe fitoi Golden Globe. Ishte e njohur se kishte marrëdhënie me gratë dhe me burrat. Ai vdiq nga një pneumoni në vitin 1992 i shkaktuar nga AIDS, së bashku me gruan e tij, Berry Berenson dhe dy djemtë e tyre.

Magic Johnson

Ish-lojtari i famshëm i Los Angeles Lakers befasoi të gjithë botën kur zbuloi në vitin 1991 se ishte i infektuar me HIV/AIDS. Ai është shembulli më i mirë që ka jetuar kaq gjatë përmes një terapie afatgjate me këtë virus. Kjo fatkeqësi nuk e pengon të bëhet analist i madh sportiv dhe biznesmeni. Ai është gjithashtu një aktivist i njohur i HIV-it dhe menjëherë mbështeti Charlie Sheen kur mësoi se aktori ishte i infektuar.

Charlie Sheen

Ka kohë që thuhet se aktori hollivudian është HIV pozitiv, por se e fsheh në mënyrë që karriera të mos i përfundojë dhe se partnerët e mëparshëm seksualë nuk do të paditen. Në fund, erdhi në sipërfaqe se ishte Charlie Sheen.

Conchita Wurst

Conchita Wurst është njëra ndër ta, e cila së fundmi pranoi se është infektuar nga HIV. Ajo u bë e njohur pasi fitoi “Eurovisionin” në vitin 2014 me këngën “Rise like e phoneix”, ndërsa fakti se ishte një transversit e bëri atë edhe më të përfolur.

Eazy-E

Reperi përfundoi në një emergjencë për shkak të një sulmi të rëndë që mendonte se ishte astma. Ai u diagnostikua me HIV/AIDS dhe në më pak se një muaj vdiq nga komplikimet e shkaktuara nga AIDS. /Telegrafi/