Të famshmit që u ndanë nga jeta në vitin 2018

 
 

Të shumtë ishin figurat publike që ndërruan jetë gjatë vitit 2018.

Fizikanti i shquar Stephen Hawking i dha lamtumirën kësaj bote pas shumë shpikjesh e eorive të çmuara në fushën e muzikës.

Ish-Presidenti i Shteteve të bashkuara të Amerikës, George W. Bush ishte gjjithashtu ndër emrat që na la gjatë vitit 2018.

Vdekjet më të dhimshme janë ato të artistëve të rinj, si ajo e reperit Mac Miller, i cili njihet si ish-i dashuri i këngëtares me famë botërore, Ariana Grande.

Miller vdiq nga mbidoza, teksa muaj para tij u nda nga jeta edhe DJ i njohur botëror, Avicii, i cili bëri vetëvrasje.

Mbretëresha e muzikës “soul”, Aretha Franklin u shua gjithashtu gjatë 2018-s, duke lënë prapa shumë këngë hite.

Telegrafi ju sjell një listë me personazhet e famshëm që u ndanë nga jeta vitin që shkoi:

 

Aktorja Penny Marshall (Foto: Kevin Winter/ImageDirect/Guliver) 

 

 

Ish-Presidenti, George H. W. Bush (Foto: Mark Wilson/Getty Images/Guliver) 

 

 

Regjisori Stephen Hillenburg, krijuesi i filmit të animuar “The Spongebob Squarepants Movie” (Foto: Mark Mainz/Getty Images/Guliver) 

 

 

Regjisori Bernardo Bertolucci (Foto: Vittorio Zunino Celotto/Getty Images/Guliver) 

 

 

Këngëtari i famshëm i muzikës ‘country’, Roy Clark (Foto: Jason Davis/Getty Images/Guliver) 

 

 

Krijuesi dhe shkrimtari i “Spider Man”, Stan Lee (Foto: Michel Boutefeu/Getty Images/Guliver) 

 

 

Biznesmeni i famshëm dhe krijuesi i “Microsoft”, Paul Allen (Foto: Mat Hayward/Getty Images/Guliver) 

 

 

Balerini i famshëm, Arthur Mitchell (Foto: Cindy Ord/Getty Images/Guliver) 

 

 

Reperi Mac Miller, dhe ish-i dashuri i Ariana Grandes (Foto:  Kevin Winter/Getty Images/Guliver) 

 

 

Aktori Burt Reynolds (Foto: Mike Windle/Getty Images/Guliver) 

 

 

Ish-senatori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, John McCain (Foto: William Thomas Cain/Getty Images/Guliver) 

 

 

Diplomati i famshëm, Kofi Annan (Foto: Sean Gallup/Getty Images/Guliver) 

 

 

Këngëtarja e famshme e muzikës ‘soul’, Aretha Franklin (Foto: Theo Wargo/Getty Images/Guliver) 

 

 

Aktorja Charlotte Rae (Foto: Alberto E. Rodriguez/Getty Images/Guliver) 

 

 

Aktori dhe këngëtari Jackson Odell (Foto: Alberto E. Rodriguez/Getty Images/Guliver) 

 

 

Futbollisti amerikan Dwight Clark (Foto: Messerschmidt/Getty Images/Guliver) 

 

 

Gazetari i famshëm, Tom Wolfe (Foto: Frank Micelotta/Getty Images/Guliver)

 

 

DJ Avicii (Foto: Kevin Winter/Getty Images/Guliver) 

 

 

Fizikanti i shquar, Stephen Hawking (Foto: Bruno Vincent/Getty Images/Guliver) 

 

 

Ish-astronauti, John Watts Young (Foto: Space Frontiers/Getty Images/Guliver)